GTranslate

daenfifrdeitnoptessv

Login Form

Velkommen, Gæst
Brugernavn: Adgangskode: Husk mig
 • Side:
 • 1

EMNE: Spørgsmål KBDK´s årberetning 2013

KBDK´s årberetning 2013 11 Nov 2013 21:04 #88431

 • Kiteboarding Danmark
 • Kiteboarding Danmark's profilbillede Emne forfatter
 • Offline
 • Skriver ofte på forum
 • Skriver ofte på forum
 • Indlæg: 95
 • Modtagne Tak: 9
KBDK årsberetning 2013

Det er ved at være den tid på året, hvor vi skal afholde vores generalforsamling i KBDK ( Kiteboarding Danmark) Hvis det er første gang du hører om det, kan du læse mere om, hvordan vores forening er drevet i vores vedtægter på www.kbdk.dk Jeg vil prøve kort at redegøre lidt for, hvad vi i KBDK har været involveret i gennem 2013.

Igen i år bakkede vi op omkring den Danmarks Naturfredningsforening landsdækkende skraldeindsamling, ved at lave "KBDK tager skraldet" Der arbejdede vi igen sammen med Kitesurferen og Kitemekka. Kitesurferen hjælper med at komme ud til så mange som muligt, Kitemekka bliver brugt til at koordinere selv indsamlingen.

KBDK har sammen med Dansk Sejlunion videreført samarbejdet omkring den nye instruktøruddannelse og kurser for nye kitesurfere, som indeværende år kører på sin 2. sæson. Som noget nyt har vi tilbudt gratis medlemsskab i KBDK i indeværende år for nye kitesurfere, som har bestået det første kitesurfer kursus. Dette tiltag vil fortsætte i 2014.

KBDK har givet kitesurferne mulighed for at blive hørt, da Regeringen indkaldte til en snak omkring den nye friluftlivsstrategi for Danmark. KBDK deltog i nogle af de første møder, og var efterfølgende sideløbende med i processen.

KBDK er senest blevet inviteret til et møde sammen med Dansk Sejlunion, hvor vi skulle tale med Dansk Ornitologisk Forening og Friluftsrådet. Mødet var i starten af November, og handlede om en fælles forståelse for hensigtmæssig brug af naturen i og omkring de danske kyster.

Tom Sigsgaard fra bestyrelsen har igen år været manden, som har haft det store overblik over KBDK’s samarbejde med IKA (International Kiteboarding Association). Det medvirker, at vi selv uden for Danmarks grænser er synlige. Gennem dit medlemskab kan du deltage i internationale konkurrencer – størstedelen af alle certificerede konkurrencer som foregår i verden, kræver medlemskab af hjemlandets nationale organisation. I det forløbne år har IKA og ISAF også startet arbejdet med en ny international certificering. Dette bl.a. på forslag fra Kiteboarding Danmark. KBDK er også repræsenteret i den IKA nedsatte gruppe som skal arbejde den endelige løsning frem.


I løbet af året er der kommet flere små opgaver, hvor KBDK står for at være de danske kitesurferes talerør. Vi er blevet kontaktet af beboerforeninger, som har nogle sager de gerne vil tale med lokale kitesurfere om. Her sørger vi for at hjælpe dem med at få kontakt, så dialogen kommer i gang.

Vi er i år også blevet kontaktet af Forbrugerklagenævnet, som havde spørgsmål til en klage omkring et køb af kite. kitekøb? Her kunne vi hjælpe med at afklare nogle fagspørgsmål.

Gitte Randløv kastede sig i år over at få styr på vores regionsansvarlige. Hun lavede en ny opdeling af regioner i Danmark, og fik pladserne fyldt op med lokale kitesurfere.

Vi har også i år samarbejdet tæt med Dansk Sejlunion de har bistået os i møder og rådgivningen i flere forskelige hensyn.

KBDK er som bekendt medlem af Dansk Sejlunion, hvilket også giver andre fordele udover at du modtager deres medlemsblad. Er du medlem af KBDK og vælger Codan som forsikring, vil du kunne opnå nogle gode rabatter. Derudover har vi fordel af Idrættens rejseforsikring, som giver dækning ved større grupperejser til udlandet. Henover vinteren vil vi arbejde på flere rabatter til vore medlemmer.

Hvis du ikke er medlem af KBDK, så vil jeg lige her til sidst kort skrive lidt omkring hvad det koster, og hvad pengene bliver brugt til.

Det koster 150 at være medlem af KBDK…
100 kr. går direkte videre til Dansk Sejlunion.
30 kr. bliver brugt på betale den foreningspakke vi abonnerer på (onlinebetaling og medlemsadministration). Med den holder vi styr på medlemmer, gør det muligt for jer at betale med Dankort, og melder betalinger til via PBS.
De ca. sidste 20 kr. bliver brugt til, hvis vi skal til møder eller andet, hvor der skal dækkes eksempelvis transportudgifter.

Håber mange af jer vil deltage, og hvis ikke du er medlem allerede, så håber jeg du melder dig ind. Desto flere vi er, desto lettere er det for os at få indflydelse på tungere sager. Dags dato har vi rundet de 100 medlemmer, men vi håber mange flere vil melde sig ind, så vi kan vise hvor mange vi i virkeligheden er...


Rasmus Salomon
Formand for Kiteboarding Danmark.
Følgende bruger(e) sagde tak: Keinicke

Please Log på or Opret en konto to join the conversation.

KBDK´s årberetning 2013 11 Nov 2013 23:09 #88436

 • kaiser
 • kaiser's profilbillede
 • Offline
 • KBDK MEDLEM
 • KBDK MEDLEM
 • waves
 • Indlæg: 583
 • Modtagne Tak: 6
Kanon ide, med det gratis medlemskab til kursister ....jeg går selvfølgelig udfra at DS har givet afkald på deres 100,- eller dette finansieres af kursusudbyderen ;)

Jeg kan dog godt være lidt i tvivl om et gratis medlemskab ifht vedtægten, har vi ikke et behov for at justere vedtægten?

Hvis der er behov for at justere vedtægten, og jeg ikke har overset et allerede fremsat forslag herom, så vil jeg - selvom det måske er lidt sent at fremsætte et forslag herom - foreslå at vedtægtens pgf. 5 ændres, eksempelvis til følgende:

"Klubbens kontingent fastsættes for ét år ad gangen på den ordinære generalforsamling. Kontingentet opkræves helårsvis forud for alle medlemmer.

[Nyt afsnit] Kursister som har bestået det første kitesurfer kursus i regi af en certificeret kursus udbyder (ved ikke hvilken betegnelse, der vil dække) kan dog for det kalenderår, hvori kurset er bestået tilbydes medlemskab uden betaling af kontingent [afsnit slut]

........"

I pgf 7, bør andet afsnit, vel suppleres, hvis der skal knyttes en stemmeret m.v. til det gratis medlemskab:

"Alle betalende medlemmer har stemmeret og adgang til at logge ind og skrive i fora og diskussioner på www.kbdk.dk . [nyt afsnit] Foranstående rettigheder er ligeledes knyttet til medlemsskaber tilbudt i forlængelse af bestået kursus, jf. pgf 5, dog kun indenfor det kalenderår, hvor kurset er bestået. [afsnit slut]

Please Log på or Opret en konto to join the conversation.

Mvh
Kim
tlf 25294587

KBDK´s årberetning 2013 12 Nov 2013 03:02 #88441

 • Lars47.dk
 • Lars47.dk's profilbillede
 • Offline
 • Moderator
 • Moderator
 • Først og fremmest, Kitesurfer...
 • Indlæg: 4778
 • Modtagne Tak: 174
LOL.. Har selv givet disse pakker ud, og gennemgået materialet med kursisterne, men set der var gratis medlemskab af KBDK, havde jeg slet ikke fattet..

Tænkte også noget i tankerne med, de skulle tilmelde sig pbs af en slags, så de var medlem... Altså sådan ordenligt, så de også blev hængende året efter??!!?
Men dette ved jeg ikke noget om hvordan man gør, jeg ved blot de fleste gerne vil når man snakker med dem..

Også mht forsikring..
Har tænkt på en skades forsikring på grej, skal den laves med feks Codan koster den kassen da de jo skal smide 10K for en ny... Men da jeg ved ALT kan laves i 99.9% af tilfældene af de gode sejlmagere sailrepair-kiterep etc...
Hvad å med at lave en forsikring, hvor en kite dækkes et helt år, for meget få hundrede kr...... ? (100 forsikringstagere, 10-15 skadet kites, kan vel ikke koste det store... ? )

Ellers vil jeg blot sige TAK til alle jer som gør noget, fedt i gider i disse år hvor alt er "nemmere på FB", og ingen gider disse foreninger som i 1980`erne.. :D

Please Log på or Opret en konto to join the conversation.

www.Kitesurferen.dk - www.Xboard.dk - www.lars47.dk
Supported by:
Oneill - Naish - Nautic

KBDK´s årberetning 2013 12 Nov 2013 12:04 #88450

 • Keinicke
 • Keinicke's profilbillede
 • Offline
 • KBDK MEDLEM
 • KBDK MEDLEM
 • Indlæg: 65
 • Modtagne Tak: 0

Lars47.dk skrev: LOL.. Har selv givet disse pakker ud, og gennemgået materialet med kursisterne, men set der var gratis medlemskab af KBDK, havde jeg slet ikke fattet..

Tænkte også noget i tankerne med, de skulle tilmelde sig pbs af en slags, så de var medlem... Altså sådan ordenligt, så de også blev hængende året efter??!!?
Men dette ved jeg ikke noget om hvordan man gør, jeg ved blot de fleste gerne vil når man snakker med dem..

Også mht forsikring..
Har tænkt på en skades forsikring på grej, skal den laves med feks Codan koster den kassen da de jo skal smide 10K for en ny... Men da jeg ved ALT kan laves i 99.9% af tilfældene af de gode sejlmagere sailrepair-kiterep etc...
Hvad å med at lave en forsikring, hvor en kite dækkes et helt år, for meget få hundrede kr...... ? (100 forsikringstagere, 10-15 skadet kites, kan vel ikke koste det store... ? )

Ellers vil jeg blot sige TAK til alle jer som gør noget, fedt i gider i disse år hvor alt er "nemmere på FB", og ingen gider disse foreninger som i 1980`erne.. :D


Takker for rosen, og ja det er sgu svært at finde folk til at deltage i foreningsarbejdet :unsure:

Lyder til at jeg skal tage fat i Henrik Tang fra DS og få ham til at præcisere overfor de certificerede kiteskoler, at flyeren betyder et GRATIS medlemsskab resten af samme kalenderår, da det åbentbart ikke har været tydeligt nok.
Som aftalen er nu betaler vi selvfølgelig ikke 100 videre til DS på disse medlemmer, det ville ikke hænge sammen økonomisk.

Vores administationsmodul hvor vi kører betaling igennem, vil til nytår generere en automatisk pbs betaling, hvilket også gælder dem som pt. er gratis medlemmer. Vi håber at vi derved kan "holde" lidt bedre på medlemmerne. Vi skulle gerne op på 200 medlemmer i 2014, det burde være muligt...

Please Log på or Opret en konto to join the conversation.

If you are not falling you are not trying...

KBDK´s årberetning 2013 12 Nov 2013 16:04 #88453

 • kaiser
 • kaiser's profilbillede
 • Offline
 • KBDK MEDLEM
 • KBDK MEDLEM
 • waves
 • Indlæg: 583
 • Modtagne Tak: 6
Ikke for at være en lyseslukker, for jeg synes ideen er rigtig god, men før vi beder DS om noget, så er vi formentlig nødt til at muliggøre et gratis medlemsskab, jf mit tidligere indlæg.

Som vedtægten er idag, er der i princippet ikke mulighed for et gratis medlemsskab og de medlemmer der i løbet af 2013 er optaget uden betaling kan ikke deltage i debatten under nærværende generalforsamlingen eller stemme om forslag m.v.

Dvs de betalende medlemmer er nødt til at vedtage en ændring af vedtægten

Så hvis det her er vejen frem - og det tror jeg det er - så bør vi indrette vedtægten, så det overhovedet er muligt at tilbyde det første år gratis med de samme rettigheder som betalende medlemmer.

Dvs de nuværende betalende medlemmer er nødt til - om muligt på indeværende generalforsamling, hvis forslaget kan anses for rettidigt etc - at vedtage en ændring af vedtægten.

Please Log på or Opret en konto to join the conversation.

Mvh
Kim
tlf 25294587

KBDK´s årberetning 2013 12 Nov 2013 20:47 #88472

 • Kiteboarding Danmark
 • Kiteboarding Danmark's profilbillede Emne forfatter
 • Offline
 • Skriver ofte på forum
 • Skriver ofte på forum
 • Indlæg: 95
 • Modtagne Tak: 9
Godt set Kim. Vi ligger dit forslag ind under punkt 4 i dagsorden. Så når vi har fået set på regnskabet, så åbner vi op for får den snak.

Please Log på or Opret en konto to join the conversation.

 • Side:
 • 1
Moderatorer: salomon
Tid til at oprette siden: 0.097 sekunder